Domates Prostat İçin Faydalı Mıdır?

Domates Prostat İçin Faydalı Mıdır? Tıp Fakültesi tarafından kırk sekiz bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, domates ve domates ürünlerini daha fazla tüketen erkeklerde prostat kanseri gelişme riskinin %35 azaldığı, hızlı ilerleyen prostat kanser türünün gelişme riskinin ise %53 oranında düştüğü görülmüştür. Yapılan benzer çalışmalar da bunu doğrulamıştır. Bir çalışmada 10 hafta boyunca günlük 50 gr domates tüketen iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin PSA değerlerinde %10’dan daha fazla bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

Peki domates prostat kanserini nasıl önlemektedir? Domatesin içinde likopen adı verilen bir madde bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan bu madde, vücutta üretilmeyip, dışarıdan besinlerle vücuda alınır.

Daha sonra yapılan çalışmalarda, domates ve ketçap, salça, domates çorbası, domates suyu, domates sosu gibi domates ürünlerinde bolca bulunan likopenin,  sadece prostat kanserini değil, akciğer, mide, kalın bağırsak ve meme kanserini de önlediği gösterilmiştir.

Likopen, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin damar duvarı hasarına yol açan oksitlenmiş LDL’ye dönüşmesini önleyerek, kişileri koroner kalp hastalığına karşı korumaktadır.

 

Diğerleri
1 yorum
  1. Haluk temizcelik diyor

    Nerede o eski domatesler. Bunlar hep hormonlu. Insani daha kanser yapar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.