Değerli Okurlarımız; Makalelerimizde cevabını bulamadığınız sorularınızı aşağıdaki yorum kısmında sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplayacağız.

Domates Prostat Kanseri Riskini Azaltır Mı?

Domates prostat kanseri riskini azaltır mı? Prostat  sadece erkeklerde bulunan bir organdır. Bez yapısında olan bu organ, erkek üreme hücresi olan sperm hücrelerinin, canlı kalmasını sağlayan meni yani ejekulatın bir kısmının üretilmesini sağlar. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir. Erkeklerde kansere bağlı ölümlerin ikinci nedenidir.

Domates Prostat Kanseri Riskini Azaltır Mı?

Kırk sekiz bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, domates ve domates ürünlerini daha fazla tüketen erkeklerde, prostat kanseri gelişme riskinin %35 azaldığı görülmüştür. Aynı çalışmada domates ve domates ürünlerini çok tüketenlerde  hızlı ilerleyen prostat kanser  gelişme riski de  %53 oranında düşmektedir.  Yapılan benzer çalışmalar da bunu doğrulamıştır. Bir çalışmada 10 hafta boyunca günlük 50 gr domates tüketen iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerin PSA değerlerine bakılmıştır. Bu kişilerin PSA değerlerinde  %10’dan daha fazla bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

Peki domates prostat kanserini nasıl önlemektedir? Domatesin içinde likopen adı verilen bir madde bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan bu madde, vücutta üretilmeyip, dışarıdan besinlerle vücuda alınır.

Daha sonra yapılan çalışmalarda, domates ve ketçap, salça, domates çorbası, domates suyu, domates sosu gibi domates ürünlerinde bolca bulunan likopenin,  sadece prostat kanserini değil, akciğer, mide, kalın bağırsak ve meme kanserini de önlediği gösterilmiştir.

Likopen, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin damar duvarı hasarına yol açan oksitlenmiş LDL’ye dönüşmesini önleyerek, kişileri koroner kalp hastalığına karşı korumaktadır.

 

1 yorum
  1. Haluk temizcelik diyor

    Nerede o eski domatesler. Bunlar hep hormonlu. Insani daha kanser yapar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.