Prostat İlaçları Nelerdir?

prostat tedavisinde kullanılan ilaçlar

Prostat İlaçları Nelerdir? 

Prostat ilaçları, iyi huylu prostat hastalığının geçici tedavisinde hastanın şikayetlerini gidermek için kullanılan ilaçlardır. Her prostat büyümesinde mutlaka cerrahi tedavi yani prostat ameliyatı gerekmez. Hastanın şikayetleri hafif derecede ise ilaç tedavi de uygulanabilir. İyi huylu prostat büyümesinde tedaviye karar vermede hastanın şikayetleri ve bu şikayetlerin hastanın yaşam kalitesini bozma derecesi önemlidir.

Uluslararası semptom skorlaması (IPSS) denilen bir form, hastalığın şiddetini anlamada doktora yardımcı olmaktadır. İyi huylu prostat büyümesinde tedavi seçenekleri hastanın takip edilmesi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üç gruba ayrılır.

Prostat Büyümesinde Kullanılan Prostat İlaçları Nelerdir?

Birinci grup ilaçlar Alfa Blokörler olarak bilinen ilaçlardır.  Bu ilaçlar prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşetir. Böylece mesane çıkım direnci düşer yani idrar daha rahat dışarıya çıkabilir.

Alfa blokörler kendi aralarında üç dört guruba ayrılır. Hemen hepsi aynı etkiye sahiptir aslında ancak yan etkileri yani istenmeyen etkileri birbirinden biraz farklıdır.

Bu ilaçlardan bir grubunun en önemli yan etkisi boşalma sırasında meninin fışkırmasını engellemesidir. Bu ilaçların en önemli avantajı ise tansiyon düşüklüğüne neden olmamasıdır.

Diğer bir alfa blokör ilaç grubu ise daha çok tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Ancak bu grup ilaçlar da menin dışa fışkırmasını daha az derecede engeller. Bu nedenle genç ve cinsel aktif prostat hastalarında bu ilaçlar tercih edilebilir.

Prostat büyümesinde kullanılan ikinci grup ilaçlar 5-Alfa Redüktaz İnhibitörleri adı verilen ilaçlardır.  Bu ilaçlar erkeklik hormonu olan testosteronun daha aktif olan formuna dönüşmesini engeller. Bu ilaçlar kullanılmaya başlandıktan yaklaşık 6 ay sonra prostat hacmini %50 oranında küçültür. Bu ilaçların kullanılabilmesi için prostat hacminin 40 gramın üzerinde olması gerekir. Yani daha küçük boyuttaki prostatlarda çok etkili olmaz. Yine bu gurup ilaçlar uzun süreli kullanıldığında kan PSA düzeyini yarı yarıya düşürür. PSA düzeyi prostat kanseri taramasında kullanılan önemli göstergedir. Bu yüzden hastalara bu grup ilaç kullanıp kullanmadıkları mutlaka sorulmalıdır.

Prostat İlaçları İle İlgili Diğer Makaleler