Prostat İlaçları, İsimleri, Yan Etkileri Nelerdir?

Prostat ilaçları, iyi huylu prostat hastalığının geçici tedavisinde hastanın şikayetlerini gidermek için kullanılan ilaçlardır. Her prostat büyümesinde mutlaka cerrahi tedavi yani prostat ameliyatı gerekmez. Hastanın şikayetleri hafif derecede ise ilaç tedavi de uygulanabilir. İyi huylu prostat büyümesinde tedaviye karar vermede hastanın şikayetleri ve bu şikayetlerin hastanın yaşam kalitesini bozma derecesi önemlidir.

Uluslararası semptom skorlaması (IPSS) denilen bir form, hastanın şikayetlerinin şiddetini anlamada doktora yardımcı olmaktadır. İyi huylu prostat büyümesinde tedavi seçenekleri, hastanın takip edilmesi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üç gruba ayrılır.

Prostat İlaçları Nelerdir?

Birinci grup ilaçlar Alfa Blokörler olarak bilinen ilaçlardır.  Bu ilaçlar prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşetir. Böylece mesane çıkım direnci düşer yani idrar daha rahat dışarıya çıkabilir.

Alfa blokörler kendi aralarında üç dört guruba ayrılır. Hemen hepsinin tedavi edici etkisi aynıdır. Ancak yan etkileri yani istenmeyen etkileri birbirinden biraz farklıdır. Örneğin bu ilaçlardan bir grubu, boşalma sırasında meninin dışarı fışkırmasını engeller. Ama bu grubun en önemli avantajı ise tansiyon düşüklüğüne neden olmamasıdır.

Diğer bir alfa blokör ilaç grubu  ise, tansiyonu daha çok düşürürken, menin dışa fışkırmasını daha az engeller. Bu nedenle genç ve cinsel aktif prostat hastalarında bu grup alfa blokör ilaçlar tercih edilebilir.

Prostat büyümesinde kullanılan ikinci grup ilaçlar 5-Alfa Redüktaz İnhibitörleri adı verilen ilaçlardır.  Bu ilaçlar erkeklik hormonu olan testosteronun daha aktif olan formuna dönüşmesini engeller. Kullanılmaya başlandıktan yaklaşık 6 ay sonra prostat hacmini %50 oranında küçültür. Prostatı 40 gramın üzerinde olan hastalarda daha etkilidir. Yani küçük prostatlarda bu ilaçlar çok etkili olmaz. Yine bu gurup ilaçlar uzun süreli kullanıldığında kan PSA düzeyini yarı yarıya düşürür. PSA düzeyi prostat kanseri taramasında kullanılan önemli göstergedir. Bu yüzden hastalara bu grup ilaç kullanıp kullanmadıkları mutlaka sorulmalıdır.

Prostat İlaçları İsimleri Nelerdir?

İlerleyen yaşlarla birlikte görülme sıklığı artan prostat büyümesinde kişilerin yaşam kalitesi ciddi şekilde bozulmaktadır. Prostat büyümesinin tedavisinde alfa blokörler ve 5-alfa redüktaz inhibitörleri yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Alfa Blokörler

Bu gruptaki ilaçlar prostat ve mesane boynundaki düz kasları gevşeterek prostatı yumuşatır. Böylece idrar çıkışı daha rahat olur. Bu ilaçlar;

Alfuzosin (Xatral®)

xatral

Terazosin (Hytrin®, Teranar®, Teraumon®)

hytrin
hytrin

 

teranar
teranar

Doksazosin (Cardura®, Doksura®, Kardozin®)

cardura
cardura

Tamsulosin (Tocas®, Flomax®, Florprost®, Üromax®)

Tamsulosin, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan kullanılan bir ilaçtır. Etkisini prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek gösterir. Prostat ve mesane boynundaki düz kasların gevşemesi,  idrarın mesaneden çıkışını ve kişinin idrar yapmasını kolaylaştırır.  Tamsulosin alfa bloker grubu bir ilaçtır. İçeriğinde tamsulosin bulunan ilaçlardan bazıları Flomax MR, Tocas ve Üromax’dır.

flomaks
flomaks

Silodosin (Urorec®)

prostat-ilaçları-urorec
prostat ilaçları-urorec

5-Alfa Redüktaz İnhibitörleri

Finasteride (Proscar®, Prosterid®, Dilaprost®)

dilaprost
dilaprost

 

Dudasteride (Avodart®)

avodart-prostat ilaçları
avodart-prostat ilaçları

Prostat İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Prostat büyümesinin  tedavisinde kullanılan alfa blokörler, yukarıda da bahsettiğim gibi, prostat bezinde bulunan düz kaslar üzerine etki ederek, onların gevşemesini ve idrar kanalının genişlemesini sağlar. Bu ilaçların etkisi hızlı başlar, ancak ilaç kullanıldığı sürece etki eder, ilaç kesildiğinde etkisi kaybolur. Bu grup ilaçlar prostat büyümesini tedavi etmez, sadece şikayetleri giderirler.

Bu ilaçlar genellikle günde 1 kez gece yatmadan önce kullanılır. Bu ilaçlar içindeki etkin maddeye göre 4 gruba ayrılır, hemen hemen etkinlikleri aynı olup sadece yan etkileri farklıdır. Bu ilaçların en sık görülen yan etkileri; baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, nefes darlığı, meninin geri kaçması veya azalmasıdır.

5-Alfa-Redüktaz İnhibitörleri, erkeklik hormonu olan testosteron üzerine etki ederek, prostatın küçülmesini sağlar. Bu gruptaki ilaçların, etkilerinin görülmesi için en az 3-6 ay gibi bir süre kullanılmaları gerekir. Prostatın 40 gr’dan daha büyük olduğu durumlarda daha etkilidirler.

Bu grup ilaçların yan etkileri; cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, memelerde büyüme ve hassasiyet ve sperm sayısında azalmadır. Ayrıca bu gruptaki ilaçlar prostat kanseri tanısında kullanılan kan PSA düzeyini düşürmektedirler.  Bu ilacı kullanan hastaların kan PSA değeri,  2 ile çarpılarak değerlendirilmelidir.

Prostat İlaçları İktidarsızlık Yapar Mı?

Prostat tedavisinde kullanılan iki grup ilaçtan alfa blokerlerin (alfuzosin, doksazosin, tamsulosin, terazosin) sertleşme, cinsel isteksizlik gibi cinsel fonksiyonlar üzerine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Hatta bazı çalışmalar, prostat şikayetlerini düzeltmelerinden dolayı, bu grup ilaçların cinsellik üzerine olumlu yönde katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Ancak bu ilaçlardan özellikle alfuzosin grubu ilaçlar, meninin dışarı değil idrar kesesi içine doğru fışkırmasına neden olur.  Buna tıp dilinde retrograd ejekülasyon adı verilir.

Prostatı küçülterek etki eden  5-Alfa Redüktaz İnhibitörleri (dutasterid, finasterid) ise cinsel isteksizlik ve sertleşme sorununa neden olabilir.

14 Yorumlar
 1. Uğur diyor

  Prustata ne iyi gelir ne yemeliyiz

  1. Prostat Doktoru diyor

   Prostat büyümesi ya da iltihabı olan kişilerin aldıkları gıdalara dikkat etmeleri gerekir. Özetlemek gerekirse; prostat ve idrar kasesini tahriş edecek gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Peki nedir bu gıdalar? Aşırı kahve, çay, alkollü içecekler, asitli içecekler, acılı ve yoğun baharatlı gıdalar idrar kesesi ve prostat üzerinde tahriş edici etkiye sahiptir.

 2. Taner diyor

  Gerçekten çok faydalı bir bilgi. Paylaşımınız için teşekkürler.

  1. Prostat Doktoru diyor

   Beğendiğinize sevindim.

 3. İsmail diyor

  Hocam merhaba, benim prostatım 15 gram çıktı. Prostat ile ilgili vermiş olduğunuz tüm belirtiler ben de var. 3 defa doktora gittim. ilaç tedavileri uyguladılar. Bu arada flowmeter testim 2 nin altında doktorum ameliyatlık olduğumu söyledi. yaşım(52) dan dolayı ameliyat etmeyeceğini. Eğer ameliyat edersem bir sürü sorunlarım olacağını söyledi.

  Kullandığım ilaçlar xatral (2 ay) Ürorec (15 gün) şimdi ise Tamprost a başladım. Bu ilaçların ben den yan etkisi, cinsel yönden. Xatralda isteksizlik, serleşmeme, Ürorec de ise hiç boşalamamam meninin çıkmaması.

  Sorum şu: Hep prostat büyümesi ile ilgili ilaçlar var. Hangi ilaçlar kullanılır. gecede 5 defa bazen 6 defa tuvalete çıkıyorum. Sabahları yorgun kalkıyorum. Ne yapılması gerekiyorsa yaptırtmak istiyorum

  . İlaçların kullanma sürelerinin az olduğunu biliyorum fakat bu yaşta psikolojik olarak beni yıktı, bu ilaçlar. İlişkiye girmek istiyorum ama ereksiyon olamıyorum olsam da devamlı olmuyor. Sertleşme çok olmuyor.
  saygılaımla

  1. Prostat Doktoru diyor

   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşınız genç. Prostat hacminiz 15 gr, yani küçük sayılır. Öncelikle şikayetinizin nedeninin prostat büyümesinden olup olmadığının tam olarak ortaya konulması gerekir. Çünkü prostat büyümesi dışındaki bazı durumlarda benzer şikayetlere neden olabilir. Üretra darlığı, aşırı aktif mesane gibi hastalıklarda da benzer şikayetler olabilir. Gece rahat uyuyamadığınız için de sabah yorgun kalkıyorsunuzdur muhtemelen. Farklı zamanlarda ve en az 2 defa üroflowmetri testi (idrar akım hızının ölçülmesi) ile birlikte işedikten sonra idrar kesesinde artık idrar kalıp kalmadığına bakılması lazım. Akım hızının 15 ve üzerinde olması lazım normalde. Ayrıca yaşınız genç olduğu için mutlaka ÜRODİNAMİ testinin yapılması şart. Bu teste, idrar kasesinin sinirleri, kapasitesi ve istem dışı kasılmalarının olup olmadığına bakılır. Bütün bunlar yapıldıktan sonra tedavinin planlanması gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

 4. haydar diyor

  hocam merhaba. idrar yapamama sebebiyle üroloğa gittim. yapılan testlerde prostat büyüklügü 75 cc, mesane duvarı kalınlaşması, idrar yollarında yoğun iltihap çıktı. doktor bey tamprost, avodart, ciprasil ve piyelosepytl yazdı ve idrar yapamadığım için beş gün duracak şekliyle sonda taktı.bu arada günde 2-3 litre su içtim. beş gün sonra sonda çıkartıldı fakat idrar yapamadığım için tekrar sonda taktırdım. doktorum psa testi ve idrar kültürü istedi. psa testi 18,33 çıktı. kültür temiz dedi. ama sonda takılıyken ve antibiyotik kullanırken yapılan test sonuçlarına pek itibar edilmez dedi ve ciprasil yerine sefpodo ilacını yazdı.şu anda ilaçlarımı kullanıyorum bol su içiyorum ve 8 gündür sonda takılı. sonda çıkartılınca yine idrar yapamayıp tekrar sonda taktırmaktan korkuyorum. yorumunuz nedir, ne tavsiye edersiniz. teşekkür ederim.

  1. Prostat Doktoru diyor

   Haydar bey geçmiş olsun. PSA değeriniz normalden yüksek, ancak bunun nedeni sonda takılması, idrar tıkanıklığı veya enfeksiyon da olabilir. Çünkü bütün bunlar kan PSA değerini yükseltir. Enfeksiyon giderildikten sonra yani 15 gün sonra tekrar PSA baktırın. Tamprost etkisini kullanılmaya başladıktan yaklaşık 15 gün sonra, avodart ise 3 ay sonra gösterir, yani 5 gün ilacın etkisini göstermesi için yeterli bir süre olmayabilir. Sondanız bu yüzden 15 gün kadar kalsın. Ama her şeye rağmen, böyle durumlarda sonda çıkarıldıktan sonra yeniden idrar tıkanması görülebilir. Bu durumda ameliyat gibi başka bir tedavi seçeneği düşünülmelidir.

 5. Omer diyor

  Sayin doktorum bende küçük idrarla meni geliyor bunun sebebini ogrenecektim

  1. Prostat Doktoru diyor

   Meni kesesi, prostatın hemen arkasında ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun hemen önünde bulunur. Uzun süre boşalmama durumlarında yani düzenli aralıklarla boşalma olmazsa dışkılama ya da idrar yaparken ıkınmadan dolayı penisten meniye benzer bir sıvı gelebilir. Bunun çözümü düzenli bir şekilde boşalmaktır.

 6. Deniz diyor

  Hocam Merhaba! Prostat büyümesi teşhisi konuldu ilav verdi doktor iki gündür kullanıyofum bir etki yok ne zaman etkisini görebilirim

  1. Prostat Doktoru diyor

   Geçmiş olsun. Prostat ilaçları iki gruptur. alfa bloker adı verilen gruptaki ilaçlar (flomaks, cardura, xatral, tamprost gibi) genelde etkilerini 15 günde gösterir. Diğer grup olan prostat küçültücü ilaçlar (avodart, proscar gibi) en az 3 ay sonra etkilerini gösterirler. Ama şu da var; ilaç illaki etkili olacak diye bir şey de yok. Bazen yeterli süre ve dozda kullanılmasına rağmen ilaç işe yaramayabilir. Sonuç olarak 2 gün çok erken etkisiz diyebilmek için.

 7. Zekeriya diyor

  Hocam Londra’dan sevgi ve saygılar. Ben uzun zamandır porostad hastasıyım bundan 3-4 sene evvel mahalle doktorum muayene etti ve bana her akşam 1 adet Contiflo XL 400mg Tamsulosin kullan dedi ilaç bende cinsel sorunlar yarattı cinsel temasta sertleşme olmuyor. Dr Tadalafil verdi 10 mg akşam yarım alıyorum sertleşme tamam ama belden aşağımda şiddetli ağrı oluyor sebebi ne olabilir , ilacı bırakayımmı, tavsiyeniz ne olur. Şimdiden çok teşekkür ederim Saygıyla.

  1. Prostat Doktoru diyor

   Merhaba. Cevaptaki gecikme için kusura bakmayın. Tamsulosin prostat büyümesi tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. ilacın sertleşme üzerine doğrudan bir olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak prostat büyümesi ve sertleşme sorunu, genelde aynı yaş grubundaki erkeklerde görülür. Yani her iki hastalığın da nedenlerinden biri yaşlanmadır. Tadalafil, sertleşme sorunu olan erkeklerde kullanılan bir ilaçtır. Baş ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı, cildin kızarması, bel, bacak veya kol ağrısı, mide fesadı, sırt ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Bel ağrısı yapabilecek başka durumlar da olabilir. Bunun için mutlaka bir doktora gidin, bel ağrınızın nedeni araştırılsın. PSA bakılmadıysa PSA testi yaptırın. Tadalafil’i her akşam değil de, ilişkiye girmezden 1 saat önce de alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.